The Moto Guzzi V 11 Cafe Sport is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 89.85 HP (65,27 kW)) @ 8200 RPM, 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5400 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an important consideration. The Moto Guzzi V 11 Cafe Sport comes with a 20.70 litres (5,44 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel delivery system, ensuring consistent range during your journeys.
Regular maintenance is necessary for keeping your Moto Guzzi V 11 Cafe Sport running smoothly. Popular maintenance parts involve drive chains. Through proper maintenance, your V 11 Cafe Sport will sustain great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Moto Guzzi V 11 Cafe Sport Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 89.85 HP (65,27 kW)) @ 8200 RPM |
| Torque: | 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5400 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.70 litres (5,44 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 226.0 kg (495,71 pounds) |
| Length: | 2150 mm (84,18 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |