The PGO PMS 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 4.82 HP (3,48 kW)) @ 7000 RPM, 5.10 Nm (0,50 kgf-m or 3,78 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an important consideration. The PGO PMS 50 features a 5.10 litres (1,34 gallons) fuel tank, delivering reliable performance during your journeys.
Routine service is crucial to maintain your PGO PMS 50 performing at its best. Frequently replaced components comprise oil filters. With regular servicing, your PMS 50 will continue to deliver excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for PGO PMS 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 4.82 HP (3,48 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 5.10 Nm (0,50 kgf-m or 3,78 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 6.8:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.10 litres (1,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 87.0 kg (190,84 pounds) |
| Length: | 1807 mm (70,74 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Hydraulic Disk with Twin Piston Caliper |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |