The Suzuki DR 650 RSE is a 4 stroke, Enduro bike with a 644.00 ccm (39,10 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 43.80 HP (31,84 kW)) @ 6400 RPM, 56.60 Nm (5,77 kgf-m or 41,49 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is vital for keeping your Suzuki DR 650 RSE in peak form. Regular replacement items comprise sprockets. With regular servicing, your DR 650 RSE can keep delivering dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39,10 cubic inches) |
| Power: | 43.80 HP (31,84 kW)) @ 6400 RPM |
| Torque: | 56.60 Nm (5,77 kgf-m or 41,49 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 170.0 kg (372,93 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |