The Benelli Tornado 1130 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 160.92 HP (116,91 kW)) @ 10500 RPM, 124.00 Nm (12,54 kgf-m or 91,04 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is an important feature. The Benelli Tornado 1130 features a fuel tank and is controlled by a DOHC fuel management system, delivering reliable performance for your adventures.
Regular maintenance is crucial to keep your Benelli Tornado 1130 operating reliably. Common service items include batteries. Through proper maintenance, your Tornado 1130 will keep providing strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Benelli Tornado 1130 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 190/50 - 17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) |
| Power: | 160.92 HP (116,91 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 124.00 Nm (12,54 kgf-m or 91,04 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1910 mm (74,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Double disc |