The Skyteam ST125 11 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 6.70 HP (4,88 kW)) @ 5500 RPM, 7.30 Nm (0,70 kgf-m or 5,37 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 82.0 km/h (50,75 mph)
For weekend adventures, the fuel capacity is a key factor. The Skyteam ST125 11 features a 4.50 litres (1,18 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel management system, providing efficient efficiency during your journeys.
Routine service is crucial to keep your Skyteam ST125 11 running smoothly. Popular maintenance parts comprise oil filters. By using genuine parts, your ST125 11 will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are searching for Skyteam ST125 11 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 7.0 - 10 and the Rear Tyre size is 7.0 - 10 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 6.70 HP (4,88 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 7.30 Nm (0,70 kgf-m or 5,37 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 82.0 km/h (50,75 mph) |
| Fuel Capacity: | 4.50 litres (1,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 88.0 kg (193,03 pounds) |
| Length: | 1725 mm (67,56 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |