The Yamaha TW 125 is a 4 stroke, Enduro bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.80 HP (8,56 kW)) @ 9000 RPM, 9.80 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a critical feature. The Yamaha TW 125 comes with a 7.00 litres (1,84 gallons) fuel tank, providing good performance on the road.
Proper upkeep is important for keeping your Yamaha TW 125 in peak form. Regular replacement items involve drive chains. Using quality components, your TW 125 can keep delivering strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 11.80 HP (8,56 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 9.80 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.00 litres (1,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 118.0 kg (258,80 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |