The Highland 950 V2 Outback is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 950.00 ccm (57,68 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 85.00 HP (61,69 kW)) @ 6000 RPM, 103.00 Nm (10,45 kgf-m or 75,62 ft.lbs) @ 4600 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a key factor. The Highland 950 V2 Outback comes with a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, delivering optimal performance for your adventures.
Routine service is essential for ensuring your Highland 950 V2 Outback running smoothly. Essential service parts involve batteries. Using quality components, your 950 V2 Outback will keep providing reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 950.00 ccm (57,68 cubic inches) |
| Power: | 85.00 HP (61,69 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 103.00 Nm (10,45 kgf-m or 75,62 ft.lbs) @ 4600 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 165.0 kg (361,98 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Brembo twin caliper |
| Rear Brakes: | Brembo single caliper |