The Hyosung RX 125D SM is a 4 stroke, Super Motard bike with a Oil and air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 13.00 HP (9.5 kW and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an important consideration. The Hyosung RX 125D SM is equipped with a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel injection system, giving reliable mileage for your rides.
Routine service is key for maintaining your Hyosung RX 125D SM in top condition. Popular maintenance parts comprise clutch plates. By using genuine parts, your RX 125D SM will sustain great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Hyosung RX 125D SM Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 13.00 HP (9.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 123.0 kg (269,84 pounds) |
| Length: | 2175 mm (85,17 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |