The KTM 640 LC4 SM Supermoto is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 625.00 ccm (37,95 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 53.64 HP (39,00 kW)) @ 7000 RPM, 55.00 Nm (5,57 kgf-m or 40,40 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a key aspect. The KTM 640 LC4 SM Supermoto is fitted with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel injection system, giving efficient efficiency during your journeys.
Scheduled maintenance is key for maintaining your KTM 640 LC4 SM Supermoto in peak form. Regular replacement items include drive chains. By using genuine parts, your 640 LC4 SM Supermoto will keep providing great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for KTM 640 LC4 SM Supermoto Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 625.00 ccm (37,95 cubic inches) |
| Power: | 53.64 HP (39,00 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 55.00 Nm (5,57 kgf-m or 40,40 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 11.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 149.0 kg (326,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |