The Yamaha TT 600 RE is a 4 stroke, Enduro bike with a 595.00 ccm (36,13 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 42.20 HP (30,65 kW)) @ 6500 RPM, 51.00 Nm (5,17 kgf-m or 37,41 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an important feature. The Yamaha TT 600 RE is equipped with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel injection system, ensuring efficient range for your rides.
Preventative care is vital for keeping your Yamaha TT 600 RE operating reliably. Regular replacement items comprise sprockets. Using quality components, your TT 600 RE can maintain excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 595.00 ccm (36,13 cubic inches) |
| Power: | 42.20 HP (30,65 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 51.00 Nm (5,17 kgf-m or 37,41 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 153.0 kg (335,61 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |