The Keeway Focus 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 4.55 HP (3,28 kW)) @ 7500 RPM, 2.60 Nm (0,30 kgf-m or 1,89 ft.lbs) @ 5300 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an essential aspect. The Keeway Focus 50 is fitted with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, giving optimal fuel economy for your adventures.
Routine service is important for maintaining your Keeway Focus 50 in peak form. Essential service parts involve drive chains. With regular servicing, your Focus 50 will keep providing great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 4.55 HP (3,28 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 2.60 Nm (0,30 kgf-m or 1,89 ft.lbs) @ 5300 RPM |
| Compression: | 7.2:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 86.0 kg (188,65 pounds) |
| Length: | 1800 mm (70,55 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |