The Ural Gear Up 750 is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 745.00 ccm (45,23 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 40.00 HP (29,05 kW)) @ 5600 RPM, 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an essential aspect. The Ural Gear Up 750 features a fuel tank and utilizes a OHV fuel delivery system, ensuring reliable fuel economy for your rides.
Routine service is vital for ensuring your Ural Gear Up 750 operating reliably. Popular maintenance parts consist of oil filters. With the right parts, your Gear Up 750 will sustain great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45,23 cubic inches) |
| Power: | 40.00 HP (29,05 kW)) @ 5600 RPM |
| Torque: | 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 335.0 kg (734,81 pounds) |
| Length: | 2580 mm (101,09 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). Rear and sidecar wheel has IMZ drum brake |