The Malaguti Phantom Max 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 244.80 ccm (14,87 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 22.09 HP (16,02 kW)) @ 8500 RPM, 20.00 Nm (1,99 kgf-m or 14,73 ft.lbs) @ 6750 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is a key factor. The Malaguti Phantom Max 250 includes a 9.40 litres (2,47 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel injection system, giving excellent mileage for your rides.
Preventative care is crucial to maintain your Malaguti Phantom Max 250 running smoothly. Essential service parts consist of spark plugs. By using genuine parts, your Phantom Max 250 can keep delivering reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Malaguti Phantom Max 250 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 14 and the Rear Tyre size is 140/60 - 14 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.80 ccm (14,87 cubic inches) |
| Power: | 22.09 HP (16,02 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 20.00 Nm (1,99 kgf-m or 14,73 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.40 litres (2,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 138.0 kg (302,68 pounds) |
| Length: | 1980 mm (77,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |