The Yamaha FZ6 Fazer ABS is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 600.00 ccm (36,43 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 76.43 HP (55,52 kW)) @ 12000 RPM, 51.60 Nm (5,27 kgf-m or 37,91 ft.lbs) @ 5270 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is a key factor. The Yamaha FZ6 Fazer ABS features a 19.40 litres (5,10 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel delivery system, delivering excellent fuel economy on the road.
Scheduled maintenance is important for ensuring your Yamaha FZ6 Fazer ABS in top condition. Essential service parts comprise brake pads. With regular servicing, your FZ6 Fazer ABS can keep delivering strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha FZ6 Fazer ABS Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36,43 cubic inches) |
| Power: | 76.43 HP (55,52 kW)) @ 12000 RPM |
| Torque: | 51.60 Nm (5,27 kgf-m or 37,91 ft.lbs) @ 5270 RPM |
| Compression: | 12.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.40 litres (5,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 186.0 kg (408,05 pounds) |
| Length: | 2095 mm (82,09 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |