The Gilera GP800 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 839.30 ccm (50,95 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 65.50 HP (47,56 kW)) @ 7250 RPM, 76.40 Nm (7,76 kgf-m or 56,12 ft.lbs) @ 5750 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a critical consideration. The Gilera GP800 is fitted with a 18.50 litres (4,87 gallons) fuel tank, giving reliable fuel economy during your journeys.
Proper upkeep is essential to keep your Gilera GP800 in peak form. Essential service parts include spark plugs. With regular servicing, your GP800 will keep providing reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Gilera GP800 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 16 and the Rear Tyre size is 160/60 - 15 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 839.30 ccm (50,95 cubic inches) |
| Power: | 65.50 HP (47,56 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 76.40 Nm (7,76 kgf-m or 56,12 ft.lbs) @ 5750 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.50 litres (4,87 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 245.0 kg (537,40 pounds) |
| Length: | 2237 mm (87,66 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Double disc |