The Jawa 250 MasterTempo is a 2 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 26.00 HP (18,91 kW)) @ 7000 RPM, 32.00 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 4750 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an important consideration. The Jawa 250 MasterTempo is equipped with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank, ensuring excellent range for your adventures.
Proper upkeep is crucial for ensuring your Jawa 250 MasterTempo in top condition. Popular maintenance parts comprise clutch plates. With the right parts, your 250 MasterTempo can maintain dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 26.00 HP (18,91 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 32.00 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 4750 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 132.0 kg (289,55 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |