The MZ 660 Supermoto is a 4 stroke, Super Motard bike with a 660.00 ccm (40,07 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 49.61 HP (36,02 kW)) @ 6500 RPM, 57.00 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 6250 RPM and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
When out on the road, the gas tank is a critical feature. The MZ 660 Supermoto includes a 12.20 litres (3,20 gallons) fuel tank, offering optimal range on the road.
Proper upkeep is key for maintaining your MZ 660 Supermoto operating reliably. Essential service parts include sprockets. Through proper maintenance, your 660 Supermoto will continue to deliver reliable service for years to come.
Loading products...
If you are searching for MZ 660 Supermoto Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 160/60 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40,07 cubic inches) |
| Power: | 49.61 HP (36,02 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 57.00 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.20 litres (3,20 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 180.0 kg (394,82 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |