The Jawa 650 Style is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 651.90 ccm (39,58 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 46.26 HP (33,63 kW)) @ 6500 RPM, 57.00 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 5000 RPM and a top speed of 165.0 km/h (101,99 mph)
For daily commuting, the fuel system is an essential feature. The Jawa 650 Style includes a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank, ensuring optimal fuel economy during your journeys.
Preventative care is necessary to maintain your Jawa 650 Style in peak form. Common service items comprise spark plugs. With regular servicing, your 650 Style can maintain great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Jawa 650 Style Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.50 - 16 and the Rear Tyre size is 130/90 - 16 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 651.90 ccm (39,58 cubic inches) |
| Power: | 46.26 HP (33,63 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 57.00 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 165.0 km/h (101,99 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |