The Italjet Dragster 125 is a 2 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 123.54 ccm (7,50 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 14.47 HP (10,55 kW)) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an essential consideration. The Italjet Dragster 125 is fitted with a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank, giving excellent efficiency for your adventures.
Scheduled maintenance is important for maintaining your Italjet Dragster 125 operating reliably. Regular replacement items consist of oil filters. By using genuine parts, your Dragster 125 can keep delivering great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Italjet Dragster 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 11 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 123.54 ccm (7,50 cubic inches) |
| Power: | 14.47 HP (10,55 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 107.0 kg (234,72 pounds) |
| Length: | 1775 mm (69,55 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |