The Voxan V1000 Street Scrambler is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 100.00 HP (72,64 kW)) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is a key feature. The Voxan V1000 Street Scrambler includes a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank, providing consistent range for your rides.
Regular maintenance is crucial for keeping your Voxan V1000 Street Scrambler operating reliably. Frequently replaced components consist of batteries. By using genuine parts, your V1000 Street Scrambler will sustain dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Voxan V1000 Street Scrambler Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 150/70 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 100.00 HP (72,64 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | 2200 mm (86,17 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo, 4-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo, 2-piston |