The Laverda 650 Ghost Legend is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 668.00 ccm (40,56 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 70.00 HP (50,84 kW)) @ 8000 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 190.0 km/h (117,51 mph)
Routine service is important for ensuring your Laverda 650 Ghost Legend running smoothly. Common service items include spark plugs. With regular servicing, your 650 Ghost Legend will continue to deliver great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 668.00 ccm (40,56 cubic inches) |
| Power: | 70.00 HP (50,84 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 190.0 km/h (117,51 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | N/A |