The Harley Davidson XL883L Sportster 883 Low is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 883.32 ccm (53,63 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When out on the road, the fuel capacity is a critical factor. The Harley Davidson XL883L Sportster 883 Low is equipped with a 12.49 litres (3,28 gallons) fuel tank, giving optimal efficiency on the road.
Proper upkeep is crucial to maintain your Harley Davidson XL883L Sportster 883 Low running smoothly. Essential service parts consist of sprockets. Through proper maintenance, your XL883L Sportster 883 Low will keep providing strong performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson XL883L Sportster 883 Low Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - H19 and the Rear Tyre size is 150/80 - B16 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 883.32 ccm (53,63 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 74.58 Nm (7,56 kgf-m or 54,73 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.49 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 255.4 kg (560,19 pounds) |
| Length: | 2263 mm (88,65 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |