The Kawasaki VN 1500 Mean Streak is a 4 stroke, Custom bike with a 1470.00 ccm (89,25 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 71.00 HP (51,54 kW)) @ 5500 RPM, 114.00 Nm (11,54 kgf-m or 83,68 ft.lbs) @ 3000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is a critical aspect. The Kawasaki VN 1500 Mean Streak is fitted with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank, providing reliable fuel economy on the road.
Proper upkeep is key for ensuring your Kawasaki VN 1500 Mean Streak in peak form. Frequently replaced components consist of brake pads. Using quality components, your VN 1500 Mean Streak will continue to deliver dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1470.00 ccm (89,25 cubic inches) |
| Power: | 71.00 HP (51,54 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 114.00 Nm (11,54 kgf-m or 83,68 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 289.0 kg (633,91 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |