The Kymco Dink LC is a 2 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.50 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 5.63 HP (4,08 kW)) @ 7000 RPM, 6.00 Nm (0,60 kgf-m or 4,38 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is crucial for maintaining your Kymco Dink LC performing at its best. Essential service parts involve spark plugs. With regular servicing, your Dink LC can maintain excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Kymco Dink LC Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/90 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 5.63 HP (4,08 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 6.00 Nm (0,60 kgf-m or 4,38 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 119.0 kg (261,09 pounds) |
| Length: | 1900 mm (74,43 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |