The Kreidler Mustang 50 is a 2 stroke, ATV bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 5.00 HP (3.6 kW and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is a critical factor. The Kreidler Mustang 50 features a 5.60 litres (1,47 gallons) fuel tank, offering good efficiency for your adventures.
Proper upkeep is important for ensuring your Kreidler Mustang 50 in peak form. Regular replacement items include drive chains. With regular servicing, your Mustang 50 can maintain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Kreidler Mustang 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 19 - 70 and the Rear Tyre size is 90 - 70 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 5.00 HP (3.6 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.60 litres (1,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | ATV |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 109.0 kg (239,10 pounds) |
| Length: | 1400 mm (54,82 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |