The Yamaha XV 1100 Virago is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1063.00 ccm (64,54 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 62.00 HP (45,07 kW)) @ 6000 RPM, 85.00 Nm (8,66 kgf-m or 62,39 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 180.0 km/h (111,24 mph)
Proper upkeep is important for maintaining your Yamaha XV 1100 Virago operating reliably. Frequently replaced components involve batteries. By using genuine parts, your XV 1100 Virago will continue to deliver great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1063.00 ccm (64,54 cubic inches) |
| Power: | 62.00 HP (45,07 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 85.00 Nm (8,66 kgf-m or 62,39 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 180.0 km/h (111,24 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 222.0 kg (486,95 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | N/A |