The Suzuki AN 400 Burgman is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 385.00 ccm (23,37 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 32.00 HP (23,28 kW)) @ 7600 RPM, 32.00 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an essential aspect. The Suzuki AN 400 Burgman is equipped with a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel control system, ensuring consistent fuel economy for your adventures.
Routine service is key to keep your Suzuki AN 400 Burgman operating reliably. Regular replacement items consist of drive chains. With the right parts, your AN 400 Burgman can maintain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Suzuki AN 400 Burgman Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 13 and the Rear Tyre size is 130/70 - 13 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 385.00 ccm (23,37 cubic inches) |
| Power: | 32.00 HP (23,28 kW)) @ 7600 RPM |
| Torque: | 32.00 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 179.0 kg (392,63 pounds) |
| Length: | 2260 mm (88,56 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |