The Veli VL125GY S2 is a 4 stroke, Motocross bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 6.70 HP (4,88 kW)) @ 8500 RPM, 7.50 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 75.0 km/h (46,37 mph)
Preventative care is key for ensuring your Veli VL125GY S2 in top condition. Frequently replaced components consist of sprockets. With regular servicing, your VL125GY S2 can maintain dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 6.70 HP (4,88 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 7.50 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 75.0 km/h (46,37 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Motocross |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 48.0 kg (105,27 pounds) |
| Length: | 1650 mm (64,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |