The Enfield 500 Clubman GT is a 4 stroke, Classic bike with a 499.00 ccm (30,30 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 24.00 HP (17.5 kW, 35.30 Nm (3.6 kgf-m or 26.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a key feature. The Enfield 500 Clubman GT is equipped with a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank, offering optimal performance on the road.
Routine service is crucial for maintaining your Enfield 500 Clubman GT in peak form. Common service items consist of spark plugs. With the right parts, your 500 Clubman GT will sustain dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30,30 cubic inches) |
| Power: | 24.00 HP (17.5 kW |
| Torque: | 35.30 Nm (3.6 kgf-m or 26.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 161.0 kg (353,13 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |