The Yamaha XV 1600 Wild Star is a 4 stroke, Custom bike with a 1599.00 ccm (97,08 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 63.00 HP (45,77 kW)) @ 4000 RPM, 134.00 Nm (13,63 kgf-m or 98,31 ft.lbs) @ 2250 RPM and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
When riding, the fuel capacity is a critical factor. The Yamaha XV 1600 Wild Star is fitted with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank, giving reliable fuel economy for your rides.
Preventative care is vital to maintain your Yamaha XV 1600 Wild Star in peak form. Popular maintenance parts comprise oil filters. By using genuine parts, your XV 1600 Wild Star can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1599.00 ccm (97,08 cubic inches) |
| Power: | 63.00 HP (45,77 kW)) @ 4000 RPM |
| Torque: | 134.00 Nm (13,63 kgf-m or 98,31 ft.lbs) @ 2250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 307.0 kg (673,42 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |