The Tank Sports Urban Sporty 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.00 HP (1.5 kW and a top speed of 54.7 km/h (33,83 mph)
During extended trips, the fuel system is an essential aspect. The Tank Sports Urban Sporty 50 is fitted with a 3.78 litres (1,00 gallons) fuel tank, offering excellent fuel economy for your adventures.
Preventative care is necessary for ensuring your Tank Sports Urban Sporty 50 running smoothly. Regular replacement items comprise drive chains. By using genuine parts, your Urban Sporty 50 will continue to deliver great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 2.00 HP (1.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 54.7 km/h (33,83 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.78 litres (1,00 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 88.0 kg (193,03 pounds) |
| Length: | 1829 mm (71,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |