The Kawasaki G5 100 is a 2 stroke, Enduro bike with a Air cooled 99.00 ccm (6,01 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.00 HP (8.0 kW and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an important aspect. The Kawasaki G5 100 is equipped with a 7.94 litres (2,09 gallons) fuel tank, providing consistent performance for your adventures.
Routine service is vital for keeping your Kawasaki G5 100 in top condition. Regular replacement items involve clutch plates. With regular servicing, your G5 100 will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 99.00 ccm (6,01 cubic inches) |
| Power: | 11.00 HP (8.0 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.94 litres (2,09 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1975 |
| Weight: | 88.5 kg (194,03 pounds) |
| Length: | 1981 mm (77,61 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |