The Kreidler Martinique is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.80 HP (7.9 kW and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is an essential consideration. The Kreidler Martinique features a 5.50 litres (1,44 gallons) fuel tank, providing excellent performance on the road.
Preventative care is essential to maintain your Kreidler Martinique running smoothly. Common service items include sprockets. Using quality components, your Martinique will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Kreidler Martinique Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 16 and the Rear Tyre size is 110/80 - 16 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 10.80 HP (7.9 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.50 litres (1,44 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 138.0 kg (302,68 pounds) |
| Length: | 2030 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |