The Piaggio Liberty Catalyzed is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.40 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.00 HP (7,26 kW)) @ 8000 RPM, 10.20 Nm (1,00 kgf-m or 7,46 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an important factor. The Piaggio Liberty Catalyzed is equipped with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, delivering good range for your adventures.
Proper upkeep is vital to maintain your Piaggio Liberty Catalyzed in peak form. Essential service parts include oil filters. With regular servicing, your Liberty Catalyzed will keep providing reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Piaggio Liberty Catalyzed Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/80 - 16 and the Rear Tyre size is 110/80 - 14 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.40 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 10.00 HP (7,26 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 10.20 Nm (1,00 kgf-m or 7,46 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.3:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 87.0 kg (190,84 pounds) |
| Length: | 1900 mm (74,43 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |