The Harley Davidson FXSTB Softail Night train is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For longer journeys, the gas tank is a critical consideration. The Harley Davidson FXSTB Softail Night train includes a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank, providing efficient range for your adventures.
Preventative care is necessary for maintaining your Harley Davidson FXSTB Softail Night train in peak form. Frequently replaced components involve oil filters. Using quality components, your FXSTB Softail Night train will sustain strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FXSTB Softail Night train Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/90 - B16 and the Rear Tyre size is 200/55 - R17 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 3200 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 297.6 kg (652,72 pounds) |
| Length: | 2400 mm (94,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston torque-free calipers |