The Veli VL 125 GY is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 124.50 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.05 HP (7,26 kW)) @ 9000 RPM, 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 9500 RPM and a top speed of 85.0 km/h (52,54 mph)
Regular maintenance is key to maintain your Veli VL 125 GY performing at its best. Common service items involve clutch plates. By using genuine parts, your VL 125 GY will continue to deliver dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.50 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 10.05 HP (7,26 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 9500 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 85.0 km/h (52,54 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 95.0 kg (208,35 pounds) |
| Length: | 2170 mm (84,97 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |