The Tank Sports Urban Racer 150 Deluxe is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 149.00 ccm (9,04 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 8.84 HP (6.5 kW and a top speed of 109.4 km/h (67,66 mph)
For daily commuting, the fuel system is a key aspect. The Tank Sports Urban Racer 150 Deluxe is fitted with a 4.54 litres (1,19 gallons) fuel tank, providing good performance for your adventures.
Preventative care is vital for ensuring your Tank Sports Urban Racer 150 Deluxe operating reliably. Frequently replaced components involve air filters. Using quality components, your Urban Racer 150 Deluxe can keep delivering reliable service for many miles.
Loading products...
If you are searching for Tank Sports Urban Racer 150 Deluxe Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 12 and the Rear Tyre size is 130/60 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9,04 cubic inches) |
| Power: | 8.84 HP (6.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 109.4 km/h (67,66 mph) |
| Fuel Capacity: | 4.54 litres (1,19 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 94.8 kg (207,96 pounds) |
| Length: | 1930 mm (75,62 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |