The Ducati Monster 800 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 803.00 ccm (48,76 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 73.00 HP (53,03 kW)) @ 8250 RPM, 69.00 Nm (6,97 kgf-m or 50,65 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is a critical feature. The Ducati Monster 800 features a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and uses a Desmodromic valve control fuel management system, delivering excellent performance on the road.
Regular maintenance is important for ensuring your Ducati Monster 800 performing at its best. Popular maintenance parts consist of drive chains. With the right parts, your Monster 800 will continue to deliver excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Ducati Monster 800 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 803.00 ccm (48,76 cubic inches) |
| Power: | 73.00 HP (53,03 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 69.00 Nm (6,97 kgf-m or 50,65 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 179.0 kg (392,63 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |