The Hyosung XRX 125 SM is a 4 stroke, Super Motard bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.39 HP (8,26 kW)) @ 8500 RPM, 9.90 Nm (1,00 kgf-m or 7,26 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 100.0 km/h (61,79 mph)
For weekend adventures, the tank size is an important consideration. The Hyosung XRX 125 SM includes a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank and employs a OHC fuel delivery system, delivering good mileage for your adventures.
Routine service is crucial for maintaining your Hyosung XRX 125 SM running smoothly. Essential service parts involve air filters. By using genuine parts, your XRX 125 SM can keep delivering reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 11.39 HP (8,26 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 9.90 Nm (1,00 kgf-m or 7,26 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 100.0 km/h (61,79 mph) |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | 2190 mm (85,77 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |