The Tank Sports Urban Touring 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 149.00 ccm (9,04 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 8.84 HP (6.5 kW and an unconfirmed top speed.
Routine service is essential for keeping your Tank Sports Urban Touring 150 in top condition. Regular replacement items involve sprockets. With regular servicing, your Urban Touring 150 can keep delivering reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Tank Sports Urban Touring 150 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 12 and the Rear Tyre size is 130/60 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9,04 cubic inches) |
| Power: | 8.84 HP (6.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 117.9 kg (258,70 pounds) |
| Length: | 2083 mm (81,59 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |