The Veli ZQ 125 is a 2 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.65 ccm (7,57 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 9.38 HP (6,77 kW)) @ 8000 RPM and a top speed of 90.0 km/h (55,62 mph)
Proper upkeep is important for ensuring your Veli ZQ 125 performing at its best. Popular maintenance parts consist of air filters. By using genuine parts, your ZQ 125 will keep providing reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.65 ccm (7,57 cubic inches) |
| Power: | 9.38 HP (6,77 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 90.0 km/h (55,62 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 105.0 kg (230,34 pounds) |
| Length: | 2040 mm (79,90 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |