The Big Bear Choppers Sled 100 Carb is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 95.00 HP (69.3 kW, 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an essential factor. The Big Bear Choppers Sled 100 Carb is fitted with a 15.14 litres (3,98 gallons) fuel tank, delivering good performance on the road.
Regular maintenance is vital for maintaining your Big Bear Choppers Sled 100 Carb running smoothly. Frequently replaced components involve spark plugs. With regular servicing, your Sled 100 Carb can keep delivering reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Big Bear Choppers Sled 100 Carb Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/80 - 21 and the Rear Tyre size is 300/80 - 18 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (69.3 kW |
| Torque: | 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.14 litres (3,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 317.5 kg (696,50 pounds) |
| Length: | 2921 mm (114,43 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. P.M. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. BBC P.M. 4-piston calipers |