The Tank Sports Minicustom 50 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 50.00 ccm (3,03 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.00 HP (1.5 kW and an unconfirmed top speed.
Preventative care is crucial for ensuring your Tank Sports Minicustom 50 in peak form. Essential service parts consist of sprockets. With regular servicing, your Minicustom 50 can maintain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Tank Sports Minicustom 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.25 - 17 and the Rear Tyre size is so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3,03 cubic inches) |
| Power: | 2.00 HP (1.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 89.8 kg (197,01 pounds) |
| Length: | 1626 mm (63,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |