The MBK Skycruiser 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 124.70 ccm (7,57 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 14.42 HP (10,45 kW)) @ 8750 RPM, 11.33 Nm (1,19 kgf-m or 8,36 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is an important feature. The MBK Skycruiser 125 features a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank, delivering optimal mileage for your adventures.
Routine service is important for maintaining your MBK Skycruiser 125 in peak form. Frequently replaced components consist of clutch plates. With regular servicing, your Skycruiser 125 will continue to deliver excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for MBK Skycruiser 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 16 and the Rear Tyre size is 140/70 - 14 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.70 ccm (7,57 cubic inches) |
| Power: | 14.42 HP (10,45 kW)) @ 8750 RPM |
| Torque: | 11.33 Nm (1,19 kgf-m or 8,36 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2210 mm (86,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |