The PGO Hot Big Max 100 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 106.20 ccm (6,45 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 10.45 HP (7,56 kW)) @ 7000 RPM, 0.86 Nm (0,10 kgf-m or 0,60 ft.lbs) @ 6750 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is necessary for keeping your PGO Hot Big Max 100 running smoothly. Frequently replaced components involve drive chains. With regular servicing, your Hot Big Max 100 can keep delivering reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for PGO Hot Big Max 100 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/90 - 10 and the Rear Tyre size is 130/90 - 10 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 106.20 ccm (6,45 cubic inches) |
| Power: | 10.45 HP (7,56 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 0.86 Nm (0,10 kgf-m or 0,60 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Compression: | 6.6:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 88.0 kg (193,03 pounds) |
| Length: | 1710 mm (66,96 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |