The Jinlun JL 125 11 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 124.08 ccm (7,53 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
During extended trips, the fuel capacity is an essential aspect. The Jinlun JL 125 11 features a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank, giving consistent efficiency for your adventures.
Routine service is vital for maintaining your Jinlun JL 125 11 running smoothly. Popular maintenance parts involve air filters. Using quality components, your JL 125 11 will sustain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Jinlun JL 125 11 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 16 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 124.08 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 8.50 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | 9.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 112.7 km/h (69,65 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 135.0 kg (296,11 pounds) |
| Length: | 2210 mm (86,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |