The Moto Guzzi V11 Le Mans Tenni is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 92.00 HP (66,86 kW)) @ 7800 RPM, 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is an essential aspect. The Moto Guzzi V11 Le Mans Tenni comes with a 22.00 litres (5,78 gallons) fuel tank, providing excellent performance on the road.
Regular maintenance is vital for maintaining your Moto Guzzi V11 Le Mans Tenni operating reliably. Regular replacement items comprise air filters. Using quality components, your V11 Le Mans Tenni will continue to deliver strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi V11 Le Mans Tenni Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 92.00 HP (66,86 kW)) @ 7800 RPM |
| Torque: | 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.00 litres (5,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 226.0 kg (495,71 pounds) |
| Length: | 2150 mm (84,18 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |