The Sym HD Evo 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a 124.50 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 12.50 HP (9,05 kW)) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is an essential aspect. The Sym HD Evo 125 comes with a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank, giving good mileage for your adventures.
Routine service is key for maintaining your Sym HD Evo 125 running smoothly. Regular replacement items include fuel filters. Through proper maintenance, your HD Evo 125 will continue to deliver strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.50 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 12.50 HP (9,05 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 135.0 kg (296,11 pounds) |
| Length: | 2064 mm (80,89 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |