The Yamaha Neos 4S is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.40 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.08 HP (2,19 kW)) @ 7000 RPM, 3.15 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is a critical consideration. The Yamaha Neos 4S features a 5.40 litres (1,42 gallons) fuel tank, ensuring good fuel economy during your journeys.
Scheduled maintenance is key for keeping your Yamaha Neos 4S in peak form. Popular maintenance parts involve brake pads. With regular servicing, your Neos 4S can maintain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Yamaha Neos 4S Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.40 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 3.08 HP (2,19 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 3.15 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.40 litres (1,42 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1840 mm (72,04 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |