The Vespa Granturismo 125L is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 6600 RPM, 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 102.0 km/h (63,08 mph)
For weekend adventures, the fuel system is an important feature. The Vespa Granturismo 125L is fitted with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel control system, offering reliable mileage for your rides.
Regular maintenance is vital to keep your Vespa Granturismo 125L operating reliably. Common service items include sprockets. With regular servicing, your Granturismo 125L will continue to deliver great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Vespa Granturismo 125L Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 6600 RPM |
| Torque: | 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 102.0 km/h (63,08 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 138.0 kg (302,68 pounds) |
| Length: | 1940 mm (76,02 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |